Vészhelyzet alakult ki a magyarországi lakossági napelemtelepítési piacon előző napelemes pályázat rendkívül elhúzódó lebonyolítása miatt, és azonnali kormányzati beavatkozás nélkül családok tömegeinek kellene az állam helyett anyagilag helyt állni a beruházásokért – hívta fel nyilvános levelében a figyelmet a minap a legnagyobb magyarországi napelemes szövetség.
A 100%-os támogatási intenzitású napelemes pályázat kifizetései és elszámolásai olyan mértékben húzódnak már, hogy az nemcsak a kivitelező napelemes cégeknek fáj, hanem a pályázó családoknak is. A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség által tragédiaközelinek nevezett helyzet pedig már tovagyűrűző negatív hatással jár más kivitelezőkre is.
Az előző lakossági napelemes pályázat „nagyon sok napelemtelepítőt hozott csődközeli helyzetbe, vagy már csődbe is mentek. Most ezektől a cégektől várjuk, hogy az új pályázatban újra ők finanszírozzanak, ami hatalmas kockázatvállalás a részükről és bizonytalanságot okoz a befektetőknek” – hívta fel a figyelmet a most elindult új lakossági napelemes pályázat kapcsán Kiss Ernő, a Magyar Napelem, Napkollektor Szövetség elnöke. Éppen ezért az MNNSZ által közzétett 12 pontos lista első pontjában azt szorgalmazzák, hogy azonnal fizessék ki az előző pályázatban munkát vállalt kivitelező cégeket.
A korábbi bejelentéshez képest nagyobb kapacitású napelem és tároló együttes létesítéséhez is lehet majd támogatást igényelni - számolt be Facebook-oldalán a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség, miután szerdán egyeztettek a szektor érdekképviseleti szervei az illetékes minisztériummal.
Az elmúlt napokban valóságos hírdömping árasztotta el a napelem-tulajdonosokat, és külön öröm számukra, hogy kedvező fejlemények érkeznek az ügyükben. A hétfői híráramlás abból fakadt, hogy az Energiaügyi Minisztérium ismét leült a szakmai szervezetekkel, és a találkozón több fontos kérdés tisztázódott. Egy válaszra viszont nem a tárca hivatalos közléséből derült fény, hanem a szakmai szövetség tájékoztatójából.
Az uniós szabályok egyáltalán nem írják elő azt, hogy 2024-től el kell törölni az éves szaldót és már csak havi szaldót lehet működtetni a már megvalósult napelemes beruházásoknál, így „ennek a bevezetése mindenképpen etikátlan lenne, mert több, mint 200 ezer háztartást sikerül hátrányos helyzetbe hozni, aminek sajnos nem lehet más az eredménye, mint a költségvetési hiánynak a csökkentése”, hiszen „a rezsicsökkentésnek óriási a költsége” – jelentette ki az ATV kedd esti műsorában Kiss Ernő. A Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség elnöke finomította tegnapi üzenetét, miszerint ezzel a változással az elmúlt évekbeli napelemes beruházások „nem fognak megtérülni”, mert ma már azt hangsúlyozta, hogy „a megtérülés jelentős mértékben ki fog tolódni”. Közben az Energiaügyi Minisztérium fontos nyugtató mondatokat küldött egy sajtóválaszban.
Jelentősen nőtt a napelemek iránt a kereslet az elmúlt két-három hétben - mondta a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke csütörtökön az MTI-nek.
Hamarosan véget ér a szaldó elszámolási rendszer a hazai napelemek piacán, és a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség a napokban közzétette javaslatait arra vonatkozóan, hogy hogyan is nézhetne ki szerintük az új, bruttó elszámolási rendszer.
Napelemparkot adtak át pénteken a Nógrád megyei Szügy községben, a 16,5 MW-os, hétmilliárd forintos beruházás tízezer család villamosenergia igényét képes biztosítani.
Mintegy 31,85 milliárd forint értékben telepít napelemeket a kassai Radix Union S.r.o napelem gyártó és beruházó cég megbízásából a Greentechnic Hungary kft., felvidéki magyar befektetők részére - közölte a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSz). A beruházás első ütemét március végén adják át.
Hol a legsúlyosabb az elnéptelenedés?
Az uniós felzárkóztatási források mellett a kormány jövőre új eszközt vet be a vidék fejlesztésére.
Kemény üzengetés folyik a felek között.
Ügyesen kell élnie a lehetőségekkel.
A Moody's-tól, így már az elsőrendű A kategóriában van az adósbesorolása.
Milyen ballasztok lassítják a gazdaságot?
A hatásokat elemezzük.
Lehet izgulni.